Menu Obsah
 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)
 CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy
Domov Media
Mass media outcomes
Agro-eko fórum podporuje petíciu proti pestovaniu GMO na Slovensku PDF Print E-mail
Written by Daniel Lešinský   

Po zatve 120811 pri Sliaci
Agro-eko fórum
podporilo dňa 05.12.2016 Petíciu za zdravé potraviny a Slovensko bez GMO. Podpisy pod petíciu sa zbierali viac ako tri roky a spolu s elektronickými podpismi ich je 18 402 (16 783 fyzických a 1619 elektronických). Petícia okrem zákazu pestovania GMO plodín na Slovensku požaduje ďalších 6 bodov.

Ako príklad možno uviesť stransparentnenie procesu schvaľovania GMO za prítomnosti zástupcov MVO, označovanie potravín bez GMO v rámci celého produkčného cyklu, podporu nezávislého poradenstva v SR zameraného na udržateľnú poľnohospodársku produkciu, podporu predaja z dvora, rodinných fariem a ekologického poľnohospodárstva atď.

Dňa 09.12.2016 majú členovia petičného výboru stretnutie s ministerkou pôdohospodárstva p. Matečnou, kde veríme že sa im podarí vyjednať konkrétne ciele a záväzky zo strany ministerstva. Podľa textu petície má ministerstvo pôdohospodárstva – MPRV SR do 12 mesiacov od jej odovzdania, teda do 07.11.2017 implementovať jednotlivé body do praxe. V niektorých bodoch (predovšetkým 3. a 7.) sa delí MPRV SR o kompetencie s MŽP SR, kde jednania prebehnú v budúcnosti.

Viac informácií o iniciatíve, odovzdávaní hárkov a rokvaní s ministerstvami k problematike GMO na www.vsetkoogmo.sk

Last Updated on Thursday, 22 December 2016 11:41
 
EKO-auto roka 2013 (ECO-car competition) PDF Print E-mail
Written by Daniel Lešinský   

<

10.7.2013, Zvolen. Táto súťaž je analýzou automobilov dostupných na slovenskom trhupohľadu ich dopadu na životné prostredie. Hodnotenieroku 2013 vychádzametodiky partnerskej organizácie VCD (Verkehrsclub Deutschland),ktorá skúsenostiekologickým hodnotením automobilov od roku 1989.

VCD vyhodnocovalaroku 2013 tri kvality automobilu: spotrebu, hlučnosťemisie. K tomu, s podporou Öko-institutu, ďalej VCD hodnotí environmentálny profil výrobcu, kde sa zameriavajú na environmentálny manažment; životnému prostrediu priateľskú výrobukomunikáciu; produktyvyužívanie produktov. Viac informáciimetodike hodnotenia (v nemčine) TU.

Cieľom tejto aktivity oz CEPTA je vniesť rozmer ochrany životného prostredia do rozhodovania zákazníkov pri kúpe automobilu. Už dnes môžete kúpiť osobný automobilemisiami CO2 pod úrovňou 80 g/km, so spotrebou 2,9 kg plynu (CNG) na 100km, hoci norma hovorílimite 95 g/km až od roku 2020. Dnes jazdíme bežne s automobilmiprodukciou CO2 cez 160 g/km, čo je pri spotrebe nad 6,8 l benzínu, resp. nad 6 l nafty na 100km.

Last Updated on Monday, 17 March 2014 15:27
 
Neviditeľná (samo)vražda PDF Print E-mail
Written by Daniel Lešinský   

Jednou z dôležitých informácií, ktorá bola odprezentovaná a diskutovaná na medzinárodnej konferencii o.z. CEPTA „Čistejšie ovzdušie v európskych mestách“ (12.-13.2.2013 v Bratislave) bolo stále viac sa rozširujúce zámerné no nelegálne ničenie, resp. deinštalovanie filtrov na sadze vo výfukoch dieselových motorov na Slovensku.

Peter LENĎÁK, výkonný riaditeľ S-EKA spol. s r.o., sa k tomuto problému vyjadril: “Akýmkoľvek spôsobom narušený či upravený filter výfukových plynov (filter pevných častíc - DPF, FAP, SCR) je zásah v rozpore s platnou legislatívou SR1. Takéto vozidlo je technicky nespôsobilé na prevádzku na pozemných komunikáciách v SR. Okamžite mu môžu byť políciou odobraté značky, Obvodným úradom udelená pokuta 332€ a až do odstránenia poruchy môže byť vozidlo vyradené z evidencie, v špecifických prípadoch i na trvalo. Autorizovaný servis, ktorý takýto protiprávny zákrok zrealizuje alebo sprostredkuje, môže mať okamžite odobranú licenciu.“

Toto sú „len“ právne následky takejto úpravy filtra. Podstata problému je v poškodzovaní zdravia a životného prostredia. Filtre na sadze – filtre pevných častíc (DPF, FAP, SCR) sú povinnou výbavou nákladných i osobných dieselových, naftových áut v emisnej triede (EURO 5) a niektorých vozidiel (EURO 4), cca od roku výroby 2003.

 

Last Updated on Thursday, 21 February 2013 21:33
 
Tlačová správa EKOFÓRA PDF Print E-mail
Written by Milan   
Protestný stanový tábor občanov na námestí SNP proti navrhovanej zonácii Tatranského národného parku a rozhodnutiu MŽP SR povoliť ťažbu dreva z najprísnejších rezervácií
TS.: 22.4.2010, Bratislava
Last Updated on Friday, 23 April 2010 11:26
 
Reakcia na slová ministra Mikolaja ohľadne doktorandských štipendií PDF Print E-mail
Written by Peter Mihók   

Bratislava 3. decembra (TASR) - Občianske združenie Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy (OZ CEPTA) je znepokojené vyhlásením ministra školstva Jána Mikolaja, ktorý 1. decembra pre TASR povedal, že legislatívne zmeny týkajúce sa štipendií interných doktorandov budú smerovať k zvýšeniu počtu doktorandov. TASR o tom dnes vo svojom vyhlásení informoval Peter Mihók, člen OZ CEPTA.

 
Dni ekologického poľnohospodárstva na Slovensku 2005 PDF Print E-mail
Written by Administrátor   
Ponická Huta 28. 09. 2005 (PRIATELIA ZEME-CEPA) Od 23. septembra do 17. októbra 2005 sa na Slovensku po prvýkrát konajú Dni ekologického poľnohospodárstva. Do akcie sa zapojili ekofarmy, spracovatelia, obchody s biopotravinami, školy, občianske združenia, jednotlivci. Cieľom podujatia je predstaviť produkty ekologického poľnohospodárstva ako veľmi chutné, zdravé a bezpečné potraviny, ktoré boli prísne kontrolované v celom procese „od vidiel až po vidličku“ a informovať ľudí, kde sa dajú bioprodukty a biopotraviny získať. Mottom Dní je: „Nájdi si svojho ekofarmára!“
Last Updated on Friday, 16 June 2006 14:43
 
Spoločná poľnohospodárska politika v EÚ 2013+ a MVO na Slovensku. PDF Print E-mail
Written by Daniel Lešinský   

Ako sa vyvíja prijímanie SPP – Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP – Common Agriculture policy) v EÚ? Na začiatku, koncom roka 2011 to bol relatívne dobrý návrh Európskej komisie. Potom, po politických debatách vo všetkých členských štátoch prišlo 13. marca 2013 hlasovanie Európskeho parlamentu (EP), ktorý zdecimoval ozelenenie SPP na minimum, ale neznamenal krok spat. Iniciatívy MVO k tomuto hlasovaniu nájdete TUDorazenie relatívne zelených návrhov zavŕšila Rada AGRO-ministrov EÚ dňa 19.marca 2013, výstup bol z nášho pohľadu veľmi zlý. Nasledovať bude trialóg medzi Európskou komisiou (EC), Radou AGRI-ministrov (EaR) a EP. Ako dopadnú – budeme vás informovať, ale veríme že aspoň EC bude nekompromisne presadzovať verejný záujem udržateľného hospodárenia na našich poliach, lúkach, lesoch v riekach a na vidieku ako takom.

Last Updated on Thursday, 27 June 2013 21:16
 
ENVIRO-DOTAZNÍK, voľby 2010 PDF Print E-mail
Written by Administrátor   
Stiahnuť dokument"Občianske združenia CEA – Centrum environmentálnych aktivít a CEPTA – Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy včera rozoslali všetkým politickým stranám ENVIRO-DOTAZNÍK s 13 oblasťami ako energetika a klíma, poľnohospodárstvo, potraviny, ochrana prírody, financie, ekonomika, občianska participácia, vec verejná, politici a sudcovia, školstvo, zdravotníctvo, elektronizácia spoločnosti, zelená práca a odpadové hospodárstvo. Do 14.5 možu politické strany zasielať odpovede na prvých 6 otázok do 21.5 na otázky 7-13. Dotazník budú pred voľbami hodnotiť štatutári členských organizácii platformy EKOFORUM, výsledok zverejníme 7.6.2010." Celý dotazník i tlačovú správu z 5.5.2010 nájdete v prílohách.


Odpovede budú zverejňované postupne od 19.5.2010 na stránke www.biospotrebitel.sk - odpovede na "nepárne" oblasti 1,3,5,7,9,11 a 13 a tu, na stránke CEPTA nájdete odpovede na "párne" oblasti 2,4,6,8,10 a 12. Na stránke sa zobrazia odpovede v limitovanom rozsahu prvých 500 znakov + dokončenie vety, čo bola podmienka ENVIRODOTAZNÍKA. "Plné" odpovede nájdete pri každej otázke v priloženom dokumente v tzv. "liste odpovedí", ktore zverejnime postupne k jednotlivým oblastiam od 26.5.2010. Politické strany ná aj po uzávierke posielajú ich podklady a odpovede a my vždy doplníme do listu odpovedí.
Last Updated on Saturday, 08 January 2011 09:30
 
Tlačová správa "TS 091217 Pesticídy" PDF Print E-mail
Written by Administrátor   
Kupujeme ovocie zeleninu v presvedčení že pomáhajú nášmu zdraviu, pre ktoré sú skutočne potrebné, netušíme však že v mnohých prípadoch skonzumujeme aj kokteil rezíduí neraz karcinogénnych či neurotoxických pesticídov.” povedal Daniel Lešinský, člen správnej rady PAN-Europe a predseda oz CEPTA na Slovensku.

Stiahnuť dokument documents/Pesticidy/TS 091217 Pesticidy - FINAL.pdf
 
Stratégia likvidácie jadrového odpadu zvýhodňuje elektrárne na úkor občanov PDF Print E-mail
Written by Peter Mihók   
Stiahnuť dokument v pdf

Bratislava, 19. novembra 2007

Mimovládne organizácie Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy a ZA MATKU ZEM vyjadrujú ostrý nesúhlas s návrhom plánu finančného zabezpečenia Stratégie záverečnej časti jadrovej energetiky (ZČJE) a s nekorektným plánom prerokovania tohto návrhu s verejnosťou.

Last Updated on Wednesday, 05 December 2007 13:51
 
Mimovládne organizácie protestujú proti ožarovaniu potravín PDF Print E-mail
Written by Administrátor   
Banská Bystrica 04. 03. 2005 (CEPA) V mnohých krajinách Európskej únie predlžujú výrobcovia trvanlivosť potravín ožarovaním. Mimovládne organizácie upozorňujú, že existuje podozrenie, že ide o postup, pri ktorom v ožarovaných potravinách vznikajú škodlivé látky.
Last Updated on Friday, 16 June 2006 14:43
 


Our supporters and partners:
Ekopolis IPEN - a toxic free future Pesticide Action Network Europe SAAIC Program cezhraničnej spolupráce Maďarská republika-Slovenská republika Clean Air - Čisté ovzdušie