Menu Obsah
 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)
 CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy
Domov Projects Realized projects
Realized projects
Triedený zber na mestskom úrade vo Zvolene PDF Print E-mail
Written by Miloš Veverka   

DSC 0063 ZVoTR-NadobyTZ miniUž aj mestský úrad vo Zvolene triedi odpad. Koncom roka 2016 tu bol v spolupráci s Mestom Zvolen spustený triedený zber komunálneho odpadu, ktorý produkujú zamestnanci. Na chodbách mestského úradu bolo rozmiestnených 8 stojísk na triedený zber, každé stojisko obsahuje farebne rozlíšené sa označené nádoby na všetky základné triedené zložky komunálneho odpadu – papier (modrá), plasty (žltá), sklo (zelená), nápojové kartóny a kovy (červená) a bioodpad (hnedá nádoba). O systém sa starajú panie upratovačky, ktoré vyprázdňujú nádoby do stojiska polopodzemných kontajnerov pri mestskom úrade podľa druhu odpadu a dohliadajú na kvalitu triedenia zamestnancami.
DSC 0052 ZVoTR-Skolenie MiniZamestnanci mestského úradu boli oboznámení so systémom a zaškolení čo patrí a čo nie do jednotlivých nádob.
Vo vestibule mestského úradu pribudla informačná nástenka, ktorá oboznamuje návštevníkov úradu s problematikou odpadov, ako predchádzať vzniku odpadu a ako nakladať s odpadmi v meste Zvolen - aké druhy odpadu kam patria.

Systém triedeného zberu spolu s informačnou nástenkou boli zavedené v rámci projektu „Zvolen triedi“ (ZVoTR) realizovanom o. z. CEPTA a podporenom Európskou úniou prostredníctvom grantového programu Únie Miest Slovenska „LADDER“. Partnerom projektu ZVoTR je Mesto Zvolen.

Projekt-loga Cepta - logo final s napisom - velmi male

 

 

 

 

 

Za obsah výstupov projektu ZVoTR zodpovedá výlučne občianske združenie Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy (CEPTA) a v žiadnom prípade nereprezentuje stanovisko Európskej únie alebo ALDA.

Last Updated on Wednesday, 25 March 2020 08:49
 
Conference on ecodriving, transport and air in Banská Bystrica on 10th September 2015 PDF Print E-mail
Written by Miloš Veverka   

DSC 0070 Web-miniConference “Ecodriving for cleaner air not only in Slovakia” was organised by a civic association CEPTA as a final event of the project Clean Air, focused on ecodriving support in the Slovak Republic. The conference was attended by experts, instructors, as well as delegates from three ministries: Ministry of Environment of the Slovak Republic, Ministry of Interior of the Slovak Republic and Ministry of Transport, Construction and Regional Development of the Slovak Republic. The problem of transport and polluted air is related to all three ministries. Presentations of the participants are attached below this article.

Last Updated on Tuesday, 06 October 2015 11:50
 
First three successful ecodriving courses in Slovakia PDF Print E-mail
Written by Miloš Veverka   

DSC 0247 Zm miniThe Centre for Sustainable Alternatives (CEPTA), civic association, organised three courses on ecodriving in the surroundings of Banská Bystrica in May, July and September 2015. Each of them was 3-days intensive course and was demanding even for experienced driving instructors. The certificate was obtained by three quarters of the participants. Theoretical part was focused mainly on ecodriving principles and the way of the ecodriving training – couching. ...

Last Updated on Monday, 30 November 2015 10:31
 
Ďalší úspešný kurz ekošoférovania – Selce pri Banskej Bystrici, júl 2015 PDF Print E-mail
Written by Miloš Veverka   

DSC 0062 VyrZmUpr miniO. z. CEPTA zorganizovalo v Selciach pri Banskej Bystrici v dňoch 14. – 16.7.2015 ďalší certifikačný kurz ekošoférovania pre inštruktorov autoškôl na Slovensku. Kurzu sa zúčastnilo celkom 13 účastníkov, z ktorých 9 úspešne splnili náročné podmienky pre udelenie certifikátu. Okrem inštruktorov autoškôl sa kurzu zúčastnili aj 2 zástupcovia ministerstva dopravy.

DSC 0246 Zm mini

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Last Updated on Wednesday, 29 July 2015 10:51
 
First ceritified ecodriving instructors in Slovakia (a course held in Hronsek, May 2015) PDF Print E-mail
Written by Miloš Veverka   

IMG 1615 VyrezMiniCivic association CEPTA organised a pilot certification ecodriving course for driving school instructors in Hronsek, near Banská Bystrica, from 5th to 7th May 2015. The course was attended by 9 instructors and 6 of them met the conditions for obtaining the certificate. Except for driving school instructors, two delegates of the Ministry of the Interior of the Slovak Republic and one delegate of the Ministry of Transport, Construction and Regional Development of the Slovak Republic participated in the course.

DSC 0005 upr  LogoEcodrMini

Last Updated on Tuesday, 23 June 2015 06:24
 
Deň Zeme vo Zvolene aj v znamení ochrany ovzdušia PDF Print E-mail
Written by Miloš Veverka   

23.4.2015 sa o. z. CEPTA spolu so Združením Slatinka a ďalšími organizáciami spolupodieľalo na informačných a tvorivých aktivitách pre deti v rámci Dňa Zeme 2015. CEPTA zabezpečovala aktivity zamerané na ochranu ovzdušia, udržateľnú dopravu a správne nakladanie s odpadmi.IMG 1507ZmVyrez

Daniel Lešinský hravou formou deťom vysvetlil vplyv jednotlivých druhov dopravy na životné prostredie, zásady udržateľnej mobility a ekošoférovania. Deti, rozdelené do 2 skupín súťažili v zoraďovaní  rôznych dopravných prostriedkov - od tých najekologickejších (napr. bicykel) až po tie najhoršie voči životnému prostrediu (napr. lietadlo). Následne svoje poradie obhajovali pred druhou skupinou a argumentovali, prečo je to tak. Už deti vo veku 10 rokov vedeli samostatne argumentovať a správne rozmýšľať ak mali potrebné informácie, cez 90% zúčastnených detí má a používa bicykel, autobus MHD menej ako 50%.  Stanovište sa realizovalo s podporou mesta Zvolen, projektu Clean Air a kampane Klíma bez sadzí.

den zeme 2015 08 - odpadVyrezNa stanovišti zameranom na odpady sa deti pod vedením Miloša Veverku dozvedeli napr. aj ako sa dá predchádzať vzniku odpadu, čo sú to vratné fľaše a ako správne naložiť s nefunkčnými žiarivkami, z čoho sa vyrábajú nápojové PET fľaše atď. Deti si vyskúšali správne triedenie odpadu, aké druhy odpadu patria do jednotlivých farebných nádob a mohli si pozrieť, ukážky výrobkov z recyklovaných materiálov.

Celkovo sa podujatia zúčastnilo cez 300 detí zo zvolenských škôl a škôlok od predškolákov (5-6 ročných) až po siedmakov (12-13 ročných) žiakov ZŠ.

Viac fotografií z podujatia nájdete vo fotogalérii TU.

Last Updated on Saturday, 25 April 2015 20:46
 
Ecodriving Workshop - Certification Scheme in Europe? PDF Print E-mail
Written by Miloš Veverka   

Centre for Sustainable Alternatives - CEPTAEcodrWorkshop-UvodObr
organized

ECODRIVING WORKSHOP

Certification Scheme in Europe?

from 13th to 15th April 2015

in Hotel Barónka, Bratislava, Slovakia

We met and discussed different approaches to Ecodriving from several EU countries counting UK, Germany, Lithuania, Czech Republic, Slovakia as well as from different EU projects as ECOWILL or ACTUATE. 

For more information read whole article or attached materials from the workshop.

Last Updated on Wednesday, 29 July 2015 13:55
 
EKO-auto roka 2014 (ECO-car competition) PDF Print E-mail
Written by Daniel Lešinský   

09.07.2014, Zvolen. Aj v roku 2014 sme hodnotili najekologickejšie autá na Slovenkom trhu. Vychádzali sme z metodiky nemeckej organizácie VCD (Verkehrsclub Deutschland) ktorá porovnáva spotrebu vozidla, jeho hlučnosť ako aj environmentálny profil výrobcu, viac o metodike v článku EKO-auto roka 2013.

V roku 2014 dominovali plynové a hybridné vozidlá v rôznych triedach, ktoré ponúkajú viacerí výrobcovia. Ceny, poradie ako a aj samotný zoznam vozidiel sme museli prispôsobiť ponuke na Slovenksom trhu, ktorá je každoročne mierne odlišná od trhu v Nemecku, nie len čo sa týka cien. 

Výsledky EKO-auto roka 2014 nájdete v priloženej tabuľke (pod textom) v triedach - najúspornejšie vozidlá; rodinné a 7 miestne vozidlá; top 10 vozidlá. Veríme že vám tieto informácie pomôžu pri výbere toho správneho automobilu.

 

Last Updated on Wednesday, 28 January 2015 15:01
 
Miss Slovakia 2014 at Critical Mass in Bratislava PDF Print E-mail
Written by Miloš Veverka   

DSC 0100VyrezMini2

Critical Mass is a civic initiative aimed to point out the necessity of cycling transport development in towns as a rapid, ecological and healthy transport alternative. It is a ride of group of cyclists (it could be several hundredsof cyclists) through the town on last Friday every month. The event is held in diferrent world towns.

In Bratislava the Critical Mass has already a long-standing tradition (http://www.criticalmass.sk/) and it is always supported by many cyclists. On 26th September 2014, we also participated in the event with Miss Slovakia 2014 Laura Longauerová.

Last Updated on Monday, 15 December 2014 22:45
 
Climatic and Cyclig Iniciative and Car Free Day in Zvolen (21st - 29th September 2014) PDF Print E-mail
Written by Miloš Veverka   

IMG 8536 MiniOn Sunday 21st September 2014, civic association CEPTA organized an information stand on SNP square (“Námestie SNP”) in Zvolen. Its aim was to promote cycling, public transport, ecodriving, in short sustainable mobility that does not pollute the air and is climate-friendly. The event, supported by the project Clean Air, Cyklo Zvolen 2014 and Soot-free for the Climate campaign, was held within the European mobility week, which annually starts on 16th September and ends by Car-Free Day on 22nd September. The information stand was also a part of the whole world action “The Global People's Climate March”, which aimed to address people concerned with climate changes and air quality. More about The Global People's Climate March initiative you can find at:
(https://secure.avaaz.org/en/join_to_change_everything_rb/?pv=369&rc=fb).

Miss Slovakia 2014 Laura Longauerová participated actively in this event, as well as ...

Last Updated on Monday, 15 December 2014 22:45
 
<< Start < Prev 1 2 3 Next > End >>

Page 1 of 3
Our supporters and partners:
Ekopolis IPEN - a toxic free future Pesticide Action Network Europe SAAIC Program cezhraničnej spolupráce Maďarská republika-Slovenská republika Clean Air - Čisté ovzdušie