 Každý občan Slovenska vyprodukoval v roku 2014 priemerne 321 kg odpadu a toto množstvo stále rastie. Z toho až 76 % končilo na skládkach, 12 % v spaľovniach a len 12 % sa recykluje a kompostuje.
Odpad je problém
Nevytriedený odpad putuje väčšinou na skládku. Ak by všetci ľudia na zemi mali spotrebu ako my v Európe, už dnes by sme spotrebovali 2,6 planéty na suroviny a energiu. Skládkovanie odpadu spôsobuje problémy:
- Plyn uvoľňujúci sa zo skládok (tzv. skládkový plyn) urýchľuje klimatické zmeny, zapácha a poškodzuje zdravie ľudí v okolí skládok.
- Toxické výluhy zo skládok môžu znehodnotiť podzemné a povrchové vody.
- Skládky zaberajú miesto v krajine, znamenajú stratu surovín, ktoré končia pochované ako odpad.
Odpad môže byť surovina
Ak vytriedime odpad podľa druhu, dá sa využiť na ďalšiu výrobu. Recyklácia odpadu šetrí nielen prírodné zdroje, ale aj energiu, vodu a znižuje produkciu skleníkových plynov (CO2). Napríklad:
Na výrobu 1 kg papiera z vyzbieraného papiera sa spotrebuje o 240 l vody menej v porovnaní s výrobou z dreva. Ušetrí sa energia potrebná na svietenie štandardnej 10 W LED žiarovky non-stop počas 8 dní, teda 195 hod. Recykláciou 110 t papiera sa zachráni 1 ha 80-ročného lesa.
- Na jednu flisovú bundu je potrebných približne 50 plastových PET fliaš.

- Výroba 1 kg sklenených obalov z črepov zníži emisie CO2 o 400 g, čo vznikne počas 2,5 – 4 km jazdy osobným autom.
- Recykláciou jednej hliníkovej plechovky sa ušetrí energia potrebná na chod počítača alebo TV počas 3 hodín.
Ako nevytvárať odpad
Najlepšie je odpad nevytvárať, čo znamená konať tak, aby žiadny odpad nevznikal. Ako je to možné?
Aj nakupovanie môže byť „smart“, teda rozumné
Odpad vzniká už pri nakupovaní. Jednorazové tašky, plastové vrecká, obaly z kúpených vecí, či samotné nakúpené veci – to všetko sa raz stane odpadom. V prírode odpad neexistuje, inšpirujme sa, rozmýšľajme.
Rozumným nakupovaním môžeme množstvo odpadu výrazne znížiť:
- Kupujme len to, čo skutočne potrebujeme, nenechajme sa zlákať reklamou, ktorá sa snaží nanútiť nepotrebné veci.

- Na schránky si nalepme nálepku „Nevhadzovať reklamy“.
- Vyhýbajme sa zbytočne zabaleným tovarom.
- Uprednostňujme vratné fľaše. Budú znova naplnené a odpad nevznikne. Sklo je zdravší obalový materiál ako plast.
- Nakupujme do vlastných sáčkov, vreciek na chlieb, pečivo, ovocie a zeleninu atď. Používajme trvácnu tašku či košík.
Menej odpadu doma, v kancelárii či úrade
- Pime vodu z vodovodu – vo väčšine prípadov na Slovensku je voda kvalitná, viac ako 300-krát lacnejšia v porovnaní s balenou vodou v plaste a bezodpadová.
- Obojstrannou tlačou v tlačiarni znížime spotrebu papiera o 50 %.
- Mnohé veci (nábytok, obuv, oblečenie, kabelky, atď) sa dajú ešte opraviť a nemusia skončiť v koši.
- Nabíjateľné batérie sa dajú opätovne nabiť a nestanú sa hneď odpadom.
- Nevyhadzujme veci, ktoré ešte môžu poslúžiť iným a sú plne funkčné. Prinesme ich na zberný dvor, do centra opätovného použitia, ponúknime ich blízkym, susedom, v second hande, v bazári, na burze a pod., kde je ekologické aj nakupovať.
Nevyhadzujme potraviny
Na zemi trpí hladom približne 1 miliarda obyvateľov a denne na hlad vo svete umiera 25 000 ľudí. V dobre rozvinutých krajinách sveta, v EÚ i na Slovensku v súčasnosti vyhadzujeme približne 1/3 potravín!
Dôsledne plánujme nákup, kontrolu chladničky, či komory, varenie a skladovanie potravín. Nekupujeme viac ako stihneme zjesť, uprednostňujme lokálne a sezónne potraviny.
Kompostujme bioodpad
Bioodpad tvorí až 40 % komunálneho odpadu. Je možné z neho vyrobiť kvalitný kompost, ktorý je výborným zdrojom živín v záhradke, zlepšuje pôdu a rast rastlín.
Trieďme odpad
Ak už odpad vznikne, treba ho vytriediť podľa druhu do farebných kontajnerov, či vriec. Ak vám chýbajú nádoby na triedený zber, oznámte to vašim poslancom.

Nespaľujme odpady
Odpady - najmä plasty, guma, textil, nábytok, topánky, resp. lístie a iný bioodpad nikdy nespaľujme doma v peci, či na záhrade – nízka teplota ohniska a nedostatok kyslíka zapríčinia vznik rôznych škodlivých emisií a jedov. Štipľavý dym zo spaľovania odpadov škodí nielen vám, ale aj susedom.

Vytvorené s podporou Európskej únie v rámci projektu „Zvolen triedi“ (ZVoTR) prostredníctvom grantového programu LADDER. Partnerom projektu je Mesto Zvolen. Za obsah zodpovedá výlučne občianske združenie Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy (CEPTA) a v žiadnom prípade nereprezentuje stanovisko Európskej únie alebo ALDA.
|