Menu Obsah
 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)
 CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy
Domov Biopalivá Dokumenty a publikácie “Trvalo udržateľný” palmový olej je hnacím motorom pre odlesňovanie
“Trvalo udržateľný” palmový olej je hnacím motorom pre odlesňovanie PDF Tlačiť E-mail
Ciele Európskej únie (EÚ) v oblasti biopalív vedú k rýchlemu nárastu dopytu po surovinách ako sú cukrová trstina, palma olejná a repka olejná, čo vyvíja veľký tlak na získanie viac poľnohospodárskej pôdy. Toto rozširovanie prebieha na úkor lesov, rašelinísk a iných na uhlík bohatých biotopov a spôsobuje významný nárast emisií skleníkových plynov z pôdy a odstránenej vegetácie. Takáto expanzia na úkor prírodných biotopov býva často nepriama, t.j. plodiny pre biopalivá sa nevysádzajú na lesných pôdach, ale namiesto toho nahrádzajú iné plodiny alebo pastviny, ktoré sa následne presúvajú do lesov. Toto znemožňuje riešiť tento problém cez schémy o trvalo udržateľnej certifikácií, ktoré, podľa svojej definície, sú určené pre farmy.

Vedecký výskum v súčasnosti ukázal, že emisie z nepriamych zmien využívania krajiny majú potenciál anulovať akékoľvek úspory emisií skleníkových plynov, ktoré by mohli vzniknúť pri používaní biopalív. V skutočnosti by čistým následkom cieľov v oblasti biopalív mohol byť celkový nárast emisií.


Tento brífing sa zameriava na to, ako dopyt po „trvalo udržateľnom“ palmovom oleji prispieva k nepriamym zmenám využívania krajiny. Príkladom je malajzijská spoločnosť na palmový olej Sime Darby, ktorá odlesňuje nové územia čiastočne preto, aby uspokojila narastajúci dopyt po certifikovanom palmovom oleji pre biopalivá.
Dokumenty:
Stiahnuť dokument (ILUCpalmoilCEPTA.pdf)ILUCpalmoilCEPTA.pdf3888 Kb
Posledná úprava Piatok, 11 Marec 2011 10:20
 

Najčítanejšie za týždeň

Podporili nás a partneri:
EEB Pesticide Action Network Europe SAAIC