Menu Obsah
 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)
 CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy
Domov Cesta Ďábelské překážky na duchovní cestě
Ďábelské překážky na duchovní cestě PDF Tlačiť E-mail
Napísal Milan Rusko   
Milý Mára,
chcel som komunikovať s Človekom, ale ty si sa mi postavil do cesty, takže naprv budem musieť zviesť boj s tebou. Veľmi dobre viem, že tvojou úlohou odpradávna je zavádzať ľudí, klásť prekážky na ceste k Prebudeniu, aby to nebolo ľahké a aby len máloktorí hrdinovia dosiahli cieľa. Len tí dôjdu k vznešenému stavu, ktorí preukážu veľkú dávku odvahy, múdrosti, vytrvalosti, statočnosti a nedajú sa polapiť do tvojich sietí. Na dosiahnutie svojho poslania používaš najrafinovanejšie metódy.
 
V prvom rade je to relativizácia duchovnej cesty. Preto ľuďom hovoríš: "Ži si, ako len chceš. O nič sa nesnaž, aj tak na tom nezáleží, veď je to všetko jedno. Nič nehľadaj, proste si len užívaj." Kto ti uverí, ten nezdolal ani tú prvú, najzákladnejšiu prekážku a nemá právo nazývať sa bojovníkom. O to ti ide: aby ľudia vôbec nevideli duchovnú cestu a ak ju aj trochu uzrú, aby nedocenili jej vznešenosť a krásu a ak by niečo zahliadli z jej vznešenosti a krásy, aby im to bolo úplne ľahostajné, aby nevideli v ušľachtilom snažení nijaký zmysel. Sadol si si pred bránu nebeskú a prehodil si smerovky, aby si hľadajúcich poplietol. Tvoja funkcia je napriek tomu veľmi potrebná a usľachtilá, ale to pozná bojovník, až keď túto prekážku prekoná. Lebo práve tým, že kladieš prekážky, odradíš tých, ktorí majú slabú motiváciu, ale posilníš tých, ktorí vedia, čo chcú.
 
Ďalej hovoríš, že všetko je v konečnom dôsledku také, aké má byť, že celý vesmír je jeden celok aj so svojimi vojnami, biedami a utrpením a že všetko to tak má byť. Isteže, pravdu máš, z globálneho pohľadu, všetko je súčasťou Zámeru, aj to zlé bolo Zámerom predzvedené. Ale týmto od Cesty odradíš len tých, ktorí nemajú iskru v srdci. Keď niekto miluje, môžeš mu hovoriť koľko len chceš, že je to len obyčajné dievča, akých sú milióny, on aj tak vynaloží všetko svoje úsilie, aby bol s ňou. Rovnako aj ten, kto vie, čo hľadá a prečo hľadá, aj keď vie, že všetko je tak, ako má byť, aj tak neprestane hľadať niečo nové, lebo túžbu po kráse má zapísanú v srdci.
 
Ďalšia tvoja rafinovaná lesť je relativizácia pravdy, spravodlivosti a dobra. Keďže veľmi dobre vieš, že duchovné úsilie ide cez tieto ušľachtilé hodnoty, poklady a zdroje energie, snažíš sa hľadajúcich za každú cenu pomýliť ich spochybňovaním. Neprestajne zdôrazňuješ a našepkávaš, ty našepkávaš lží, že pravdu od lži rozoznať nemožno, že spravodlivosť pre jedného je krivdou pre druhého a že dobro je zlom z iného uhla pohľadu. A tu veru mnohí sa potkli, zastali a nepostúpili ďalej. V tejto komnate držíš mnohých princov aj veľmožov, ktorí nedokázali správne nahliadnuť hranicu dobra a zla. Z tejto komnaty vedie von len jedna cesta: Silná túžba po náprave vecí. Preto bolo povedané: Blahoslavení chudobní, blahoslavení plačúci a blahoslavení lačniaci a žízniaci po spravodlivosti.
 
Tých, ktorí ti uverili, väzníš vo svojich komnatách na pol cesty. Oni sa stali hlásnymi trúbami tvojich lží. Sami nedošli a preto z púhej žiarlivosti bránia v ceste ostatným.
 
Ó, Mára, si vznešený, ochraňuješ Strom života, aby jeho ovocie nebolo zadarmo. Nedovolíš priblížiť sa k nemu tým, ktorí nemajú správnu motiváciu. A tých, čo správnu motiváciu majú, prinútiš obetovať maximum, aj seba samého. Je to ako keď sa pútnik vydá na cestu. Niekoho odradí prvý dážď. Iný sa vráti, keď sa mu doláme koleso na voze (alebo dôjde baterka na mobile?). Praví bojovníci však, čo aj po štyroch a s natrhnutým zadkom, ale do cieľa sa doplazia.
Posledná úprava Štvrtok, 26 Október 2006 14:16
 

Najčítanejšie za týždeň

Podporili nás a partneri:
EEB Pesticide Action Network Europe SAAIC