Menu Obsah
 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)
 CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy
Domov Duchovný rozvoj Univerzita života Spoločnosť Vziať osud do vlastných rúk
Vziať osud do vlastných rúk PDF Tlačiť E-mail
Napísal Milan Rusko   
Noam Chomsky (po exkurzii v New York Times):
 
Existujú však aj iné médiá, ktorých základná spoločenská úloha je trochu iná: ide im o diverziu. To práve platí o "skutočných masmédiách". O tých, ktoré sa zameriavajú na obyčajných ľudí. Ich cieľom je len ich ohlupovanie. Znie to zjednodušene, ale ich hlavným cieľom je odvrátiť pozornosť tých 80 či koľko percent ľudí. Dosiahnuť, aby sledovali národný futbalovú ligu. Aby sa zaujímali o matku, ktorej sa narodilo dieťa s dvoma hlavami, alebo o hocičo iné, čo im predhodia. Alebo aby sa zaujímali o astrológiu či fundamentalizmus. O čokoľvek, len aby to odvrátilo ich pozornosť od toho, čo je dôležité. Kvôli tomu je nutné redukovať ich schopnosť myslieť.
 
Zoberme si napríklad šport. To je podľa mňa ďalší príklad indoktrinačného systému, pretože ľuďom ponúka niečo, na čo môžu upriamiť svoju pozornosť. A pritom to nie je dôležité. Potom si ľudia nerobia starosti o veci, ktoré sú dôležité pre ich život a ktoré by mohli nejakým spôsobom ovplyvniť. Je skutočne šokujúce, ako sú obyčajní ľudia schopní uplatňovať v športe inteligenciu. Keď napríklad počúvate rozhlasové vysielanie, kam môžu poslucháči telefonovať, majú tie najexkluzívnejšie informácie, rozumejú najzáhadnejším problémom a tlač s týmto nepochybne pracuje. Spomínam si, že som bol už na strednej škole a odrazu som sa sám seba pýtal, prečo mi záleží na tom, či mužstvo z našej školy vyhrá futbalový zápas. Nikoho z nich som nepoznal, nemali so mnou nič spoločné. Prečo som im teda držal palce? Veď to nedáva nijaký zmysel, ide však o to, že svoj význam to má. Takýmto spôsobom sa totiž buduje iracionálny vzťah podriadenosti autorite a skupinová súdržnosť. Platí to aj pre súťažné športy. Ale keď sa nad tým zamyslíme, zbadáme, že to všetko má svoju funkciu. Preto sa na podporu športu venuje toľko energie a podniky sú ochotné do toho dávať peniaze.
Ak sú ľudia schopní urobiť niečo konštruktívne, je to preto, lebo majú nejaký spôsob vzájomného kontaktu. Vždy som to pociťoval ako niečo veľmi pozitívne a malo by sa to presadzovať, nakoľko to bude možné. Myslím, že prídu aj ťažké časy. Došlo k takej silnej koncentrácii zdrojov a moci, že alternatívne médiá, hoci sú mimoriadne dôležité, budú musieť tvrdo bojovať. Je pravda, že sme dosiahli niekoľko menších úspechov, ale to iba preto, že ľudia boli ochotní do nich investovať neuveriteľné množstvo energie. Zoberme si napríklad Z-magazín. Je to celonárodný časopis, ktorého celú redakciu Tvoria dvaja ľudia bez akéhokoľvek prílevu peňazí. Tiež South and Press to dokázali. Je to opäť malá skupinka ľudí bez finančných zdrojov a vydávajú veľa dobrých kníh. Je však takmer nemožné uverejniť na ich knihu recenziu. Tam, kde existuje poslucháčmi podporovaný rozhlas môžu ľudia každučký deň získavať odlišný pohľad na svet ako ten, ktorý podávajú hlavné médiá. Nielenže o ňom počujú, môžu sa ho zúčastniť, môžu prispieť vlastnými myšlienkami, môžu sa niečo naučiť. Viete, tak sa ľudia stávajú skutočne ľuďmi. Skutočne ľudskými bytosťami, ktoré sa podieľajú na spoločenskom a politickom systéme.
 
Systém propagandy je taký úspešný preto, že musíme pracovať. Len veľmi málo ľudí má toľko času, energie a zanietenia, aby sa dokázali prebojovať spod vplyvu televíznych komentátorov a pod. Je to veľmi jednoduché. Prídete domov, ste unavený, mali ste veľmi ťažký deň, nebudete predsa tráviť deň vypracovávaním výskumu, ale zapnete si televízor a poviete si: "Tak a je to." Alebo si prečítate novinové titulky, zapnete si šport a tak ďalej. Takto funguje systém indoktrinácie.
 
Hnacou silou modernej industriálnej civilizácie je individuálny materiálny zisk, ktorý je oficiálne akceptovaný, ak dokonca je chvályhodný, keďže, ako hovorí klasická poučka: "Súkromné zlo prináša verejné dobro". Je už dávno jasné, že spoločnosť, ktorá je založená na takomto princípe, sa časom sama zničí. S utrpením a nespravodlivosťou, ktoré spôsobuje, môže pretrvať iba dovtedy, kým bude možné predstierať, že ničivé škody, ktoré ľudia vytvárajú, nie sú až také veľké, že svet je jeden veľký nekonečný zdroj a že svet je bezodný kôš na odpadky. V tomto štádiu dejín sú dve možnosti: Buď celé ľudstvo vezme svoj osud do vlastných rúk a začne sa starať o spoločné záujmy v súlade s hodnotami solidarity, súcitu a ochoty pomáhať druhým, alebo v opačnom prípade, už nebudeme mať čo vziať do vlastných rúk.
 
Ide o to, či privilegovaná elita má ovládať masovú komunikáciu a či, ako tvrdí, musí túto moc využívať, a to najmä na presadzovanie nevyhnutných ilúzií, podvádzanie hlúpej väčšiny a jej odstránenie z verejnej sféry. V krátkosti, ide o to, či sloboda a demokracia sú hodnotami, ktoré treba ochraňovať, alebo či sú hrozbou, ktorej sa treba vyhnúť. V tejto, možno záverečnej fáze existencie sú demokracia a sloboda viac než len hodnotami, ktoré treba chrániť. Je možné, že sú podmienkou prežitia.
 
Noam Chomsky je americký univerzitný profesor, bojovník za spravodlivosť vo svete, odporca amerického režimu.
 
 
Posledná úprava Štvrtok, 26 Október 2006 14:16
 

Najčítanejšie za mesiac

Najčítanejšie za týždeň

Podporili nás a partneri:
EEB Pesticide Action Network Europe SAAIC