Menu Obsah
 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)
 CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy
Príbehy života PDF Tlačiť E-mail
Napísal Milan Rusko   
Príbehy života
Porozprávajme sa o príbehoch, ktoré nás napĺňajú
alebo nás nejako ovplyvnili, dotkli sa nášho života.
Môžu byť vlastné, počuté, sny, filmy, rozprávky,
čokoľvek, čo píše Život,
vrátane fantázie, lebo aj tá je nám daná.
Samozrejme, môžte prísť len počúvať.

O čom nám hovoria príbehy života? Sú o tom, že sa na život dokážeme pozrieť viac zhora, z pohľadu múdrosti, krásy, zmysluplnosti. Ak sa dokážeme vymaniť z toho večného bludného kruhu Ja chcem toto, ja chcem hento alebo ja musím toto a dokážeme uvidieť v živote príbeh, a v tom príbehu krásu a zmysel, už sme na duchovnej ceste. O tom sú rozprávky z Tisíc a jednej noci, Dobšinského rozprávky, príbehy Biblie, romány, ...
 
Na rozprávanie úprimných príbehov ale musí byť správna atmosféra. Najlepšia je niekde v prírode po celodennej túre, spoločnom stavaní tábora, zabezpečovaní, práci, sadnúť si k ohňu a rozprávať sa. Keďže to v meste nejde, skúsme to inak, postupne.
 
1. kolo: Predstav si nejaký zážitok, nájdi jeho obraz, z obrazu vyextrahuj podstatný pojem. Potom tento pojem povedz v kruhu. Ostatní dookola môžu hovoriť, čo v nich tento pojem vyvoláva. Nakoniec povedz ty, čo vyvoláva v tebe. Nemusíš povedať celý zážitok, len ten pocit.
 
2. kolo: Predstav si nejaký zážitok, nehovor o tom, ale skús to povedať vo forme otázky ostatným. Napríklad: Čo myslíte, ako môže pes byť múdrejší ako človek? A nech ostatní hádajú.
 
3. kolo: Predstav si, čo ťa v živote najviac potešilo alebo najviac naštvalo, najviac zneistilo alebo najviac poistilo, najviac poučilo alebo najviac dezorientovalo, najviac rozosmialo, potešilo, zarmútilo. A tiež to povedz vo forme otázky, napríklad: Čo je podľa vás na živote najrozporuplnejšie?
 
4. Nakoniec, ak sa vydarí atmosféra, môžme prikročiť k tomu, že si vyrozprávame do kruhu všelijaké zážitky od jednoduchých až po hlboké. A skúsme v nich hľadať poučenie, zmysel, krásu, prípadne aj riešenie.
Posledná úprava Štvrtok, 26 Október 2006 14:16
 

Najčítanejšie za týždeň

Podporili nás a partneri:
EEB Pesticide Action Network Europe SAAIC