Menu Obsah
 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)
 CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy
Domov Duchovný rozvoj Univerzita života Život Som, čo som. Lenže ako to chápať?
Som, čo som. Lenže ako to chápať? PDF Tlačiť E-mail
Napísal martin   

ako to brať, ako sa vnímať ...  

Je jedno čo som, si vravievam, nezáleží mi na tom. Môžem a dokážem byť akýkoľvek a hlavne, v pohode to unesiem. Lenže keď sa pozriem z blízka, vidím, že mám strach byť čokoľvek čo sa dá byť, aký sa dá byť.

Je v tom pocit bezpečia, keď mám o sebe istú predstavu, pridržiavam sa jej. Súčasťou tejto predstavy je aj to, že som dostatočne slobodný na to, aby som bol čímkoľvek a akýkoľvek. Lenže pri prvom či druhom prejave mojej osobnosti, prejave ktorý len veľmi výnimočne vyjde na povrch, málokedy sa prejaví, sa mi stáva že som sebou šokovaný, nespokojný so sebou, nerozumiem ako je možné že som spravil alebo sa choval tak či onak, bojím sa čo si o sebe mám myslieť, čo si o mne budú myslieť moji okolníci, a či sa to nebude opakovať. Takže aká to sloboda, keď mám strach z prejavov vlastnej prirodzenosti, ľudskosti, teda i nízkych vlastností!: pýchy, hnevu, zlovoľnosti a zálubi v násilí.

Ako to mysleli tí, ktorý sa vraj dostali ďaleko v rozvoji svojej plnej ľudskosti? Vraj: „človek sa má zmieriť a prijať i svoje negatívne stránky, inak nenájde rovnováhu.“ Lenže: ako dôjsť harmónie pri prejavoch negatívnej ľudskosti?

Je prejav takejto búrlivej negativity, ponechaný svojmu priebehu nerušene, cestou k zharmonizovaniu s inými, pozitívnymi protejškami? Treba ich len vnímať, plne si uvedomovať ale nenechať aby ovplyvnili moje správanie a vnímanie? Alebo týmto nižším, predtým neželaným a potláčaným prejavom, mám teraz dať priebeh s tým, že plne venujem pozornosť ich účinkom, následkom, funkcií v poli prežívania a podobne? Alebo sa s nimi mám vyrovnať nejakým úplne iným spôsobom, ktorý mi je zatiaľ neznámi?

Kto vie, nech poradí, prosím.

Posledná úprava Streda, 08 August 2007 15:54
 

Najčítanejšie za týždeň

Podporili nás a partneri:
EEB Pesticide Action Network Europe SAAIC