Menu Obsah
 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)
 CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy
Domov Lokálne potraviny - LPK, CSA Informácie o téme a kontakty Komunitou podporované poľnohospodárstvo – CSA (Community Supported Agriculture)
Komunitou podporované poľnohospodárstvo – CSA (Community Supported Agriculture) PDF Tlačiť E-mail

csa_trencin_mission_28012smallÚvodné informačné CSA turné na Slovensku realizované aj vďaka programu Gruntdvig, Učiace sa partnerstvá, s cieľom šíriť myšlienku Komunitou podporovaného poľnohospodárstva dopadlo doGrundtvig-logo finalbre. S piatimi zahraničnými hosťami z fungujúcich CSA systémov (dvaja z Anglicka a traja z Francúzska) sme navštívili štyri Slovenské mestá: Bratislava 27.2; Trenčín – 28.2; Zvolen – 29.2; Košice – 1.3.2012, kde sme zorganizovali prednáškovo – diskusné večerné stretnutia. Spolu sa týchto stretnutí zúčastnilo viac ako 105 účastníkov, ktorí získali základné informácie o význame a funkčnosti CSA systémov v zahraničí, ako aj potrebné kontakty pre rozvoj miestneho systému. Hosťom sme ukázali niekoľko vzorových fariem s rozvinutým priamym predajom (napr. AGROKRUH, farma Pružina, farma Roziak), kde sa mohli porozprávať s farmármi, ako aj pár zaujímavých kultúrno-historických pamiatok (T.Teplice, Vlkolínec, Spišský hrad), na Slovensku sa im páčilo.

CSA KošiceVo všetkých mestách sa skoordinovala základná skupinka, ktorá ďalej hľadá možnosti rozvoja lokálneho CSA systému, priameho prepojenia lokálnych producentov so spotrebiteľmi. Pre akýkoľvek CSA systém sú charakteristické tri črty - priame prepojenie producenta so spotrebiteľom; spotrebitelia sú organizovaní v skupine/komunite; zálohové platby farmárovi vopred a spoločné plánovanie (časti) produkcie.

csa pruzina_ovcin_smallCSA info – turné sa mohlo v rozsahu v akom bolo organizované uskutočniť iba vďaka miestnym aktivistom, ktorí pomáhali pri organizácii podujatí, tlmočení a pod. Vďaka všetkým, za jednolitvé mestá by som však rád extra poďakoval hlavným spolu-koordinátorom: Peti Ďurišovej (Živica, Bratislava); Richardovi Medalovi (CEA, Trenčín); Brunovi Jakubcovi (FEE, TUZVO - Zvolen); Viki Levickej (Košice). Tešíme sa na dobré správy o rozširovaní slovenských CSA systémov, hoci určite budú špecifické a lokálne. Slovensko má na rozvoj takýchto priamych systémov veľký potenciál - nevyužívaná poľnohospodárska pôda na 100kách tisíc hektároch, vysoká cez 30% nezamestnanosť na vidieku a iba 45% potravinová sebestačnosť cez dnešné obchodné reťazce, máme všetky potrebné podmienky a pri posilnení dôvery spotrebiteľa dokonca aj predpoklady.

Videozáznam z CSA stretnutia vo Zvolene (znížená kvalita zvuku) z 29.2.2012

V prílohách nižšie nájdete prezentácie použité pri diskusiách, niektoré s hodnotnými údajmi hodnotenia dopadov a vplyvov zavedenia CSA systémov napr. v Anglicku.

csa vlkolinec_sm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tento projekt bol financovaný s podporou Európskej Komisie.

Tento článok reprezentuje výlučne názor autora a Komisia nezodpovedá za akékoľvek použitie informácií obsiahnutých v tomto článku.

 

 

 

 

 

Posledná úprava Utorok, 01 Október 2013 21:01
 
Podporili nás a partneri:
EEB Pesticide Action Network Europe