Menu Obsah
 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)
 CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy
Domov Ukončené projekty Clean Air - Čisté ovzdušie - ekošoférovanie Do projektu Ekošoférovanie sa pridala prvá samospráva na Slovensku
Do projektu Ekošoférovanie sa pridala prvá samospráva na Slovensku PDF Tlačiť E-mail
Napísal Miloš Veverka   

Predstavenie ekošoférovania, kurzy úspornej jazdy a odborná diskusia na Dňoch mesta Detva 2014DSC 0269Vyrez-Detail

V sobotu 4.10.2014 sa v Detve šoférovalo ekologicky. V rámci Dní mesta Detva predseda o. z. CEPTA Daniel Lešinský spolu s Miss Slovensko 2014 Laurou Longauerovou zábavnou formou vysvetlili účastníkom, čo je to ekošoférovanie a aké formy dopravy považujeme za tie ekologické.
Potom nasledoval krátky kurz ekošoférovania a jazdy, kde si 5 účastníkov mohlo vyskúšať zásady úspornej jazdy v praxi s certifikovaným inštruktorom. Jázd sa zúčastnili zástupcovia najväčšej autoškoly v regióne, primátor Detvy, prednosta mesta Hriňová a aj zástupca poľskej delegácie z partnerského mesta Tuchow.
Účastnící šoférovali najprv trasu z Detvy do Hradnej v dĺžke cca 8 km vlastným štýlom a potom po krátkom zaškolení išli podľa pokynov inštruktora ekošoférovania presne tú istú trasu. Výsledky boli softvérovo vyhodnotené a sú zhrnuté v tabuľke nižšie.
Primátorovi Detvy sa podarilo odjazdiť druhý najlepší výsledok tréningového dňa s úsporou viac ako 20 % benzínu. To znamená aj o 20% menej skleníkových plynov, 20 % menej škodlivých emisií v ovzduší a 20 % úsporu financií za pohonné hmoty.DSC 0283VyrezZm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tab. Vyhodnotenie jázd ekošoférovania na osobnom automobile počas Dní mesta Detva 04.10.2014:

Šofér č.

Zvýšenie rýchlosti

Zníženie spotreby

Úspora času

1

+3,70%

0,99%

5,00%

2

+2,96%

28,10%

2,52%

3

+ 5,21%

20,18%

6,22%

4

+3,96%

14,50%

3,78%

5

+4,09%

4,93%

3,94%

Priemer

+ 3,98%

13,74%

4,29%

 DSC 0348Zm

Ako vidno z tabuľky, dosiahnuté zníženie spotreby značne kolísalo a i napriek pokynom inštruktora výrazne záviselo na technike jazdy jednotlivých účastníkov (keďže nešlo o úplný kurz ekošoférovania), všetkým sa však podarilo štýlom ekošoférovania zvýšiť priemernú rýchlosť o 4 % a teda aj ušetriť čas.
Treba si uvedomiť, že vďaka lepšiemu využívaniu zotrvačnosti vozidla a menej častému brzdeniu a zrýchľovaniu dochádza pri ekošoférovaní nie len k úspore paliva, ale aj k menšiemu opotrebovaniu brzd a pneumatík.
„Už při první jízdě jeli všichni skvěle, zejména bezpečně. A díky jejich aktívnímu přístupu se podařilo dosáhnout v některých případech až nadprůměrné výsledky. Jsem nadšený.“ povedal expert a inštruktor úspornej jazdy Jiří Čumpelík a dodáva: „Upřímně mně těší, že se ekošoférovania se zúčastnil aj primátor města Detva Ján Šufliarský, hlava místní samosprávy, jako zřejmě první primátor v Česku i na Slovensku“.
V popoludňajších hodinách sa konala v Podpolianskom múzeu verejná odborná prezentácia spojená s diskusiou o ekošoférovaní a energeticky úspornej jazde, kde boli okrem zásad ekošoférovania odprezentované aj dosiahnuté výsledky jednotlivých účastníkov. Miss Slovensko 2014 Laura Longauerová prítomných oboznámila s jej skúsenosťami s ekošoférovaním a reálne dosiahnutými úsporami, keďže aj ona už tiež absolvovala kurz ekošoférovania a osvojila si zásady úspornej jazdy.DSC 0389VyrezZm-Detail

Viac fotiek z podujatia so môžete pozrieť TU.

Posledná úprava Pondelok, 23 Február 2015 16:27
 
Podporili nás a partneri:
EEB Pesticide Action Network Europe