Menu Obsah
 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)
 CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy
Domov Ukončené projekty Clean Air - Čisté ovzdušie - ekošoférovanie Prvé kurzy ekošoférovania na Slovensku sú úspešne za nami
Prvé kurzy ekošoférovania na Slovensku sú úspešne za nami PDF Tlačiť E-mail
Napísal Miloš Veverka   

DSC 0247 Zm miniObčianske združenie Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy (CEPTA) zorganizovalo v mesiacoch máj, júl a september roku 2015 v okolí Banskej Bystrice tri vzdelávacie kurzy zamerané na ekošoférovanie. Kurzy boli intenzívne, trvali tri dni a boli náročné aj pre skúsených autoškolákov. Certifikát získali tri štvrtiny z účastníkov. Teoretická príprava bola zameraná predovšetkým na princípy ekošoférovania a spôsob jeho výuky – koučing, ...


... čo sa následne overovalo v troch praktických jazdách na okruhu v Banskej Bystrici. Každý kurz mal v celkovom rozsahu 21 hodín mimo prestávok a obedov, no živé diskusie účastníkov nekončili ani po večeri. Denne bolo venovaných približne 2 hod. praktickým jazdám, kedy sa vystriedali za volantom všetci účastníci.  Následne sa jazdy spoločne lektorom a posádkou vozidla vyhodnocovali. Prvý deň jazdili účastníci kurzu podľa svojich skúseností, druhý deň už poznali princípy ekošoférovania, tak sa zamerali na úspornú jazdu a tretí deň na inovatívnu formu jeho výuky – tzv. koučing.

DSC 0516 VyrWeb miniKurzy viedli skúsení lektori ekošoférovania z Českej republiky. Hlavným lektorom bol Ing. Jiří Čumpelík (ECOdrive.cz). Účastníci boli z celého Slovenska od Bratislavy až po Prešov, od trénerov jazdy šmyku cez inštruktorov autoškôl ktorých bolo najviac, až po zástupcov dvoch ministerstiev MDVRR SR a MV SR.
Na získanie certifikátu museli účastníci splniť náročné podmienky: napísať záverečný test na minimálne 90 %, v protokole z jazdy ekošoférovania dosiahnuť min. B úroveň (z rozsahu A – G) a koučing zvládnuť na úroveň min. C (z rozsahu A – G). Certifikát ekošoférovania získalo 31 absolventov, čo bolo 84 %  z celkového počtu 37 účastníkov, väčšinou skúsených inštruktorov, resp. šoférov. Ekošoférovanie úspešne zvládli aj dve inštruktorky autoškôl. Najstarší certifikovaný inštruktor mal 71 rokov. Priemerná úspora paliva pri druhej a tretej jazde bola napriek skúsenostiam účastníkov 12,7%, neraz viac ako 15 %.

Certifikovaní inštruktori ekošoférovania sú oprávnení:
•    vykonávať kondičné kurzy ekošoférovania pre šoférov s platným vodičským preukazom,
•    vykonávať kurzy ekošoférovania pre šoférov flotilových firiem,
•    školiť trénerov ekošoférovnia vo svojej autoškole, tréningovej firme,
•    pre autoškoly aj - školiť ekošoférovanie začínajúcich šoférov.

Certifikovaní inštruktori ekošoférovania sú menovaní v zozname inštruktorov na portáli ekošoférovania http://www.cepta.sk/index.php/sk/ekosoferovanie, na tejto stránke budú mať v zaheslovanej zóne bezplatný prístup k didaktickým materiálom podporujúcich výuku ekošoférovania v ich autoškole či firme.  Každá autoškola, tréningová alebo flotilová firma, môže požiadať o firemnú certifikáciu – kedy po splnení požiadaviek, môže oficiálne používať logo ekošoférovania a bude propagovaná na portáli ekošoférovania.  

DSC 0005 upr  LogoEcodrMini

Fotky z prvého kurzu ekošoférovania v Hronseku pri Banskej Bystrici 05.-07.05.2015 si môžete pozrieť vo fotogalérii TU.

Fotky z druhého kurzu ekošoférovania v Čachove pri Banskej Bystrici 14.-16.07.2015 si môžete pozrieť vo fotogalérii TU.

Fotky z tretieho kurzu ekošoférovania v Čachove pri Banskej Bystrici 07.-09.09.2015 si môžete pozrieť vo fotogalérii TU.

Všetky kurzy ako i ostatné aktivity o. z. CEPTA zamerané na rozvoj ekošoférovania boli realizované vďaka medzinárodnému projektu Clean Air, ktorý je financovaný z európskeho programu Life + a z kampane Klíma bez sadzí (Soot free for the Climate).

Logo-ClAirLifeSootFree SK male

Posledná úprava Pondelok, 30 November 2015 10:31
 
Podporili nás a partneri:
EEB Pesticide Action Network Europe